Ochrona przed gromadzeniem się śniegu i oblodzeniem – Rampy i drogi dojazdowe

Przegląd

nVent RAYCHEM dostarcza przewody grzejne służące do roztapiania śniegu na

 • Pochylniach i drogach dojazdowych
 • Drogach
 • Chodnikach i schodach
 • Zastosowania ogrzewania powierzchniowego

Tworzenie się lodu może być przyczyną wypadków. RAYCHEM posiada inteligentne rozwiązanie pozwalające w bezpieczny i wydajny sposób roztapiać śnieg i usuwać lód.

Systemy przeciwoblodzeniowe są zbudowane solidnie, aby wytrzymać surowe warunki instalacji: beton, piasek a nawet zalewanie gorącym asfaltem.

Kompletne systemy ogrzewania powierzchni zewnętrznych

RAYCHEM posiada w ofercie systemy przeciwoblodzeniowe spełniające wymagania wszystkich aplikacji. Systemy są dostarczane w formie kompletnego rozwiązania zawierającego

 • przewody i maty grzejne
 • komponenty
 • zaawansowane, energooszczędne jednostki sterujące
 • zintegrowane panele sterowania.

guttersystem.jpg

Korzyści
Trzy dobre powody, aby wybrać elektryczny system przeciwoblodzeniowy firmy nVent RAYCHEM
1. Oszczędności energii dochodzące do 80%

Kompatybilny z inteligentnym modułem sterującym RAYCHEM VIA-DU-20 pozwalającym zaoszczędzić do 80% energii w porównaniu do standardowych termostatów sterujących. Jak to działa?

Jednostka sterująca jest wyposażona w połączony moduł czujników mierzący temperaturę podłoża, wilgotność podłoża oraz temperaturę powietrza. Dzięki współpracy tych czujników system przeciwoblodzeniowy zostanie włączony tylko w warunkach, w których występuje lód i śnieg. Tradycyjne systemy uruchamiają się, gdy temperatura spadnie poniżej wartości zadanej. Natomiast regulator VIA-DU-20 utrzymuje system wyłączony do momentu wystąpienia lodu lub śniegu, co prowadzi do zmniejszenia zużycia energii - czyli kosztów eksploatacji systemu przeciwoblodzeniowego.

2. Solidny i niezawodny

Systemy przeciwoblodzeniowe RAYCHEM są zaprojektowane w taki sposób, aby wytrzymać ciężkie warunki w trakcie montażu oraz aby w niezawodny sposób roztapiać lód i śnieg na powierzchni, pod którą zostały zainstalowane. Przewód grzejny wchodzący w skład systemu jest dostępny w wersji ciętej na wymiar a zakończenia wykonywane są na miejscu montażu lub w wersji fabrycznie docinanej i fabrycznie zakończonej zapewniającej pełen komfort montażu.

3.  Elastyczne projektowanie i montaż

Systemy RAYCHEM pozwalają na dużą elastyczność przy projektowaniu i montażu:

 • Łatwe projektowanie przy skomplikowanych obszarach ogrzewanych: podjazdy lub drogi dojazdowe o nieregularnym kształcie
 • Prosty wybór w celu dostosowania do proponowanego profilu podjazdu/podłoża. Niezależnie od umieszczenia w mieszance piasku z cementem lub bezpośrednio pod warstwą asfaltu
 • Systemy umożliwiające szybki montaż i skrócenie czasu instalacji na miejscu
Energooszczędność

"Inteligentny" sterownik VIA-DU-20 pozwala zaoszczędzić do 80% energii w porównaniu do standardowych urządzeń sterujących. Inteligentny sterownik zawiera połączony czujnik wilgotności i temperatury oraz czujnik temperatury powietrza, które współpracują razem i powodują włączenie ogrzewania podjazdu tylko wtedy, gdy występuje lód i śnieg. Dzięki pracy kilku czujników sterownik VIA-DU-20 zmniejsza koszt eksploatacji systemu przeciwoblodzeniowego. Podczas, gdy tradycyjne systemy pracują w oparciu o zadaną temperaturę, inteligentny sterownik VIA-DU-20 utrzymuje system wyłączony, aż na powierzchni pojawi się lód lub śnieg.

Systemy przeciwoblodzeniowe nVent RAYCHEM są dostępne z następującymi rozwiązaniami technologicznymi:

Self-Regulating

Elastyczne przewody grzejne EM2-XR wykorzystują technologię samoregulacji, która umożliwia wykonanie zakończeń i połączeń na miejscu montażu. Przewody te można również umieszczać blisko siebie - na przykład dookoła przeszkód - bez niebezpieczeństwa przegrzania się.

Solidne systemy EM-MI wykonane są w technologii izolacji mineralnej (MI). Przewody te mogą z łatwością wytrzymać wysokie temperatury lanego asfaltu.

MI-Cable

Kluczowe wyzwania

Scottish Widows to projekt nowo budowanego budynku bankowo-inwestycyjnego o wysokim standardzie w Exchange Place w Edynburgu w Szkocji. Grupa klientów składała się z przedstawicieli zarządu Scottish Widows, firmy konsultingowej K J Tait Engineers oddział Edynburg, oraz firm Heating & Detection Solutions (HDS) i Fife (specjalisty od ogrzewania elektrycznego). Wymagane było zaproponowanie energooszczędnego, łatwego w instalacji i opłacalnego rozwiązania ogrzewania podłoża pozwalającego zapobiec gromadzeniu się śniegu i lodu na żelbetowych podjazdach.

Głównym wyzwaniem przed konsultantami, firmą K J Tait, było wybranie optymalnego, energooszczędnego i opłacalnego rozwiązania do zapobiegania gromadzeniu się śniegu i lodu na podjazdach budowanych w ramach projektu. Szukali oni również solidnego systemu umożliwiającego elastyczną instalację w surowych warunkach budowy. Kolejnym problemem dla konsultantów było zaproponowanie systemu kompatybilnego z systemem zarządzania budynkiem (BMS).

Rozwiązanie

Przedstawiliśmy konsultantom nasze systemy ogrzewania podjazdów EM2-XR jako rozwiązanie ich problemów. Energooszczędność rozwiązania spełniła ich oczekiwania względem specyfikacji produktu, tak samo jak nasz system sterowania, który jest kompatybilny z systemami BMS. Czas był istotnym czynnikiem dla tego projektu, i był to projekt zrealizowany w krótkim czasie: 4 miesiące od zaprojektowania do uruchomienia systemu.

Produkty

Przewód EM2-XR: 546 m

Sterownik VIA-DU-20: 1

Korzyści

Konsultanci byli przekonani o wydajności przewodu EM2-XR i byli zadowoleni z realizacji projektu z innych powodów, takich jak kompatybilność z BMS, łatwość projektowania oraz ogólne oszczędności na kosztach instalacji i eksploatacji systemu. Współpracowaliśmy z nimi i udzieliliśmy niezbędnego wsparcia wymaganego do zastosowania systemu ogrzewania elektrycznego. Konsultanci polecili firmie HDS zainstalowanie systemu, który został dostarczony przez współpracującą z nami hurtownię Edmundson Electrical Ltd w Kirkcaldy. Projekt był udaną inwestycją obejmującą instalację 546 metrów przewodu EM2-XR oraz 1 sterownika VIA-DU-20.

Produkty

Connection and Protection